Xerox ‘un Maven’i Ebola’yı Takip Ediyor!Xerox ‘un Maven’i Ebola’yı Takip Ediyor!

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre yaklaşık 6 bin kişinin hayatı kaybettiği virüsün takibine Xerox ‘un Maven yazılımı yardıma geliyor!

Ebola‘nın tedavisi araştırılıp , geliştirilmeye çalışılırken bir katkıda Xerox Maven yazılımı ile geliyor. ABD‘deki 12 vaka bölgesinde ve Avustralya’da Maven yazılımı kullanılıyor.

Maven yazılımı Ebola ile ilgili tüm verileri kaydedip analiz ediyor. Vakalara daha hızlı müdahele edilmesi ile hastalığın takibini sağlıyor. Ebola vakası ile gelen yada şüpheli olan durumlarda maven yazılımın sistemi vaka bilgilerinin belli parametreler altında girilmesiyle çalışmaya başlıyor.

Coğrafi Takip Yapıyor!

Virüse maruz kalan kişilerin , bu kişiler ile temas kuranlar ve vakaların görüldüğü alanların kaydını tutan Maven yazılım üzerinde sanal karantina bölgeleri oluşturuluyor. An be an coğrafi olarak Ebola virüsünün yayılımı takip ediliyor.

Yazılımın marifeti bu kadar ile değil, ebola virüsü bulaşan kişilerin sağlık kuruluşlarındaki eski kayıtları sisteme aktarılıyor. Virüs taşıyan kişilerin yaşadığı bölgeler, son aylardaki seyahatleri kaldığı yerler ve temas da bulunduğu kişileri sisteme giriyor. Ve Virüsün analitiği çıkartılıyor. Kimlere bulaşmış olabileceği nasıl bir yayılma şekli yaratılabileceğini analiz ederek yetkililere yardımcı oluyor.

Maven Her Vakada Güncelleniyor!

Her yeni vakada Maven verileri güncelliyor, yazılım her veriyi analiz edip, algoritma oluşturuyor. İstatistiki veriler ışığında yaptığı saptamalarla, sağlık görevlilerinin, Ebola’yı bütüncül bir perspektifle ele almasını ve salgını yönetmesini sağlıyor. Ayrıca bu bilgileri hastaneler, yerel otoriteler
emniyet güçleri, okullar, ilgili kamu ve özel kuruluşlar ile paylaşıyor.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir